1. מדי שנה שותים בישראל כ-2 מיליארד כוסות קפה. רוב שתייני הקפה הקבועים שותים כ-4 כוסות קפה יומיות מסוגים שונים. 

2. על אף שרופאים לא ממליצים על צריכה מרובה של קפאין, מחקרים אחרונים מראים שצריכת קפה מתונה עשויה דווקא להקטין את הסיכוי למחלות לב ב- 45%

3. הקפה התגלה לראשונה בסביבות המאה ה-9 לספירה. האגדה מספרת כי רועה צאן אתיופי הבין שהעזים שלו הפכו לנמרצות יותר לאחר שכרסמו גרגרים אדומים משיח מסתורי. הוא לקח את הפירות הללו לכפרו, ובמשך שנים היו התושבים מטגנים את פולי הקפה ואוכלים אותם. רק מאות שנים לאחר מכן התחילו לעבד את פולי הקפה ולשתות אותם.

4. הישראלי הממוצע צורך 3.5 ק"ג קפה בשנה. ארה"ב נמצאת במקום הראשון, אחריה ניצבת פינלנד עם 12 ק"ג לאדם בשנה. אחריה דנמרק, נורבגיה ושוודיה. במהלך העשור האחרון עלתה צריכת הקפה בעולם ב-30 אחוז.

5. קיימים שני סוגי קפה עקריים: הערביקה- זן מובחר עם טעם מתקתק ועשיר בעל ארומה נהדרת, המהווה 75 אחוז מכלל יצור הקפה, והרובוסטה- זן בעל טעם חזק ומרובה קפאין, המהווה 25 אחוז. גידולי הקפה משתרעים על פני יותר מ-50 ארצות, ומייצורו וצריכתו מתפרנסים למעלה מ-20 מיליון תושבים ברחבי העולם.

6. רוצים לרזות? הקפה מזרז את קצב חילוף החומרים בגוף, ותורם לתחושת שובע ממושכת. לא סתם הוא קיים במגוון מוצרי דיאטה, אך חשוב לשים לב שזה יקרה רק אם לא תפריזו בסוכר, ותשתמשו בחלב דל שומן.

7. מעבר לכך שהוא מעורר, ממכר, מפקס, מרגיע ומפנק, לקפה יתרונות בריאותיים נוספים כמו שמירה על שריר הלב, הפחתת סרטן המעי, מפחית סיכוי לאלצהיימר, מרגיע כאבי ראש, עוזר לתהליך ירידה במשקל ושמירה על כושר גופני.

8. האיסור על שתית קפה בשבדיה נמשך עד שנת 1822. גוסטב השלישי, מלך שבדיה, היה בין שליטי אירופה שאסרו על עמם את שתיית הקפה. במיוחד ידוע הניסוי שביקש לערוך כדי לבדוק את השפעתו המזיקה של הקפה: הוא אילץ שני נידונים למוות לשתות רק משקה יחיד מעתה ועד מותם. אחד אולץ לשתות קפה בלבד והשני אולץ לשתות תה בלבד. הוא מינה את שני רופאיו הבכירים לעקוב אחר תוצאות הניסוי, ולדווח לו מי מבין שני האסירים ימות ראשון. התוצאות היו כאלה: שני הרופאים נפטרו ראשונים. המלך עצמו נרצח בשנת 1792. כעבור שנים רבות מת אחד האסירים. היה זה דווקא האסיר שהושקה תה בלבד. שותה הקפה האריך ימיו והגיע לגיל מופלג.

9. מחקר בדק ומצא כי מכל המקצועות שבעולם דווקא מדענים וטכנאי מעבדה שותים הכי הרבה קפה.

10. מצלמת הרשת הראשונה בעולם פותחה על ידי מדענים שרצו לבדוק האם קנקן הקפה שלהם ריק וצריך להכין קפה חדש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.